Հոգ տանելը մեր առաքելությունն է ...
Lebensgemeinschaft Bingenheim e.V. բժշկական կրթության և սոցիալական թերապիայի կենտրոն է։ Այն գտնվում է Էչզելի ծայրամասում, Գերմանիայի կենտրոնում։ Այն ներառում է տներ մեծահասակների, երեխաների և երիտասարդների համար, կենտրոն հաշմանդամների համար (WfbM) և հատուկ Վալդորֆյան դպրոց: Lebensgemeinschaft Bingenheim-ում Մտավոր հետամնացություն ունեցող մոտ 160 մարդ օգնություն է ստանում առաջին ուսումնական տարվանից։ Ընդհանուր առմամբ գործում է 15 խումբ և մի քանի տուն-ինտերնատ։ Lebensgemeinschaft Bingenheim e.V. կամավորներին աջակցելու երկար ավանդույթ ունի: Ամեն տարի մենք առաջարկում ենք մինչև 25 FSJ և BFD աշխատատեղեր կացարաններով: Մեր FSJ և BFD հաստիքները համալրվում են Գերմանիայից ժամանած դիմորդների, նախկին au pair-ների և նոր կամավորների կողմից: Ահա թե ինչու են մարդիկ ամբողջ աշխարհից հանդիպում Բինգենհայմում։ Շատ մշակույթներ այժմ ներկայացված են նաև մեր աշխատուժում, ինչը հանգեցնում է միջմշակութային հետաքրքիր փոխանակման: Կամավոր ծառայությունից հետո հնարավոր է սկսել մեր վերապատրաստումը որպես բժշկական կրթության բուժքույր:
Ի՞նչ կարող են ակնկալել կամավոր ծառայություններ մատուցողները:
Կամավորներն աշխատում են խմբերում, լսարաններում կամ մեր հատուկ դպրոցում՝ ըստ իրենց ցանկության: Խմբերում նրանք հոգում են հիվանդների մասին և օգնում տնային գործերում, ինչպես նաև ուղեկցում են բուժառուներին դուրս զբոսնելու։ Աշխատանքային և ուսումնական պրոցեսներին հարմարվել օգնում են դպրոցում: Կամավորական ծառայությունն իրականացվում է հովանավոր կազմակերպության հետ։ 12-ամսյա ծառայության ընթացքում դուք ունեք 25 օր սեմինարներ հովանավոր կազմակերպությունում: Այս ընթացքում դուք կհանդիպեք FSJ-ի և BFD-ի շատ այլ անդամների և հնարավորություն կունենաք ընդլայնել ձեր գիտելիքները, փոխանակել մտքերը և ընկերներ ձեռք բերել:
Դիմորդներին ներկայացվող պահանջներ:
Կամավորների մեջ մենք կարևորում ենք կյանքի գործնական հմտությունները, սոցիալական հմտությունների բարձր մակարդակը և հատուկ կարիքավոր անձանց հետ շփվելու հմտությունները: Մենք կարևորում ենք՝ բաց լինելը հաշմանդամություն ունեցող անձանց հետ շփման մեջ, հետաքրքրությունը կրթական աշխատանքի նկատմամբ, կարեկցանքն ու համբերությունը, գերմաներենի իմացությունը Ա2/B1 մակարդակում կամավոր ծառայության նախապայման է: Նախնական փորձը կրթության և բուժքույրական ոլորտում նախընտրելի է: Ներկայումս կամավորները ստանում են ամսական 452 եվրո, գումարած անվճար կացարան և անվճար սնունդ աշխատանքային ժամերին: Կացարանները գտնվում են քաղաքում: Հեռավորությունները կարճ են։ Մենք ունենք նաև ավտոբուսի և երկաթուղային կայարան՝ ավելի մեծ քաղաքներ գնալու համար: Ֆրանկֆուրտը մոտ 45 կմ հեռավորության վրա է։ Աշխատանքը 8 ժամյա է, ըստ մասնակցի ցանկության այն բաշխվում է հետևյալ կերպ, եթե աշխատավայրը կենտրոնում է, ապա ընդմիջումներով 2 ժամ զբաղվածությամբ օրական 8 ժամ Այսինքն, ենթադրենք առավոտյան 2 ժամ 7-9, ապա 11-1, ապա 3-7, մոտավոր այս սխեմայով, տարբեր ժամեր, ընդմիջումներով։ Իսկ եթե աշխատանքը դպրոցում է, ապա մասնակիցը առավոտյան դասերը սկսելուն պես ուղեկցում է իրեն կցված բուժառույին դպրոց, օգնում այնտեղ ադապտացվել միջավայիրին, իսկ դասերը ավարտվելուն պես վերադառնում։ Շաբաթ և Կիրակի օրերին դիմորդները ազատն են։ Ծրագրի մասնակցության արժեքը 150․000 ՀՀ դրամ է։ Եթե գերմաներենի չեք տիրապետում, մեզ մոտ առկա են գերմաներենի դասընթացներ հետևյալ պայմաններով՝ Ա1 մակարդակ, 10 դասընթացի արժեքը 35․000 ՀՀ դրամ, մեկ դասընթացի տևողությունը 60 րոպե, մակարդակը յուրացնելու համար դիմորդից կպահանջվի ընդհանուր 20-25 դասընթացի մասնակցել։
Ա2 մակարդակ, 10 դասընթացի արժեքը 40․000 ՀՀ դրամ, մեկ դասընթացի տևողությունը 60 րոպե, մակարդակը յուրացնելու համար դիմորդից կպահանջվի ընդհանուր 20-25 դասընթացի մասնակցել։
Բ1 մակարդակ, 10 դասընթացի արժեքը 45․000 ՀՀ դրամ, մեկ դասընթացի տևողությունը 60 րոպե, մակարդակը յուրացնելու համար դիմորդից կպահանջվի ընդհանուր 30 դասընթացի մասնակցել

Caring for elders is our duty, joy, and privilege!
Lebensgemeinschaft Bingenheim e.V. is a center of medical education and social therapy. It is located on the outskirts of Echsel, in the center of Germany. It includes homes for adults, children and young people, a centre for the disabled (WfbM) and a special Waldorf school. In the Lebensgemeinschaft Bingenheim, around 160 people with mental retardation receive help from the first school year. In total, there are 15 groups and several boarding houses. Lebensgemeinschaft Bingenheim e.V. has a long tradition of supporting volunteers.
We offer up to 25 FSJ and BFD jobs with accommodations each year. Our FSJ and BFD positions are filled by applicants from Germany, former au pairs and new volunteers. That is why people from all over the world meet in Bingenheim. Many cultures are now also represented in our workforce, resulting in an exciting cross-cultural exchange. After volunteering, it is possible to start our training as a medical education nurse.
What can volunteer service providers expect?
Volunteers work in groups, classrooms or our special school as they wish. In groups, they take care of patients and help with household chores, as well as accompany the patients on outings. Adaptation to working and learning processes is helped at school.
Volunteer service is carried out with a sponsoring organisation. During the 12 months of service, you have 25 days of workshops at the sponsoring organisation. During this time you will meet many other FSJ and BFD members and have the opportunity to expand your knowledge, exchange ideas and make friends.
Requirements for applicants:
In volunteers, we value practical life skills, a high level of social skills and the ability to communicate with people with special needs. We value openness in communication with people with disabilities, interest in educational work, empathy and patience, knowledge of German at A2/B1 level is a prerequisite for voluntary service. Prior experience in education and nursing preferred.
Volunteers currently receive €452 per month, plus free accommodation and free meals during working hours. Accommodations are located in the city. The distances are short. We also have a bus and train station to go to larger cities. Frankfurt is about 45 km away.
The work is 8 hours, according to the desire of the participant, it is distributed as follows:
if the workplace is in the centre, then 8 hours a day with breaks of 2 hours
In other words, let's assume 2 hours in the morning 7-9, then 11-1, then 3-7, approximately according to this scheme, at different times, with breaks.
And if the work is at a school, the participant accompanies the doctor attached to him to the school as soon as the classes start in the morning, helps him adapt to the environment, and returns as soon as the classes are over.
Applicants are free on Saturdays and Sundays.
The cost of participating in the program is AMD 150,000.
If you do not speak German, we have German language courses with the following conditions:
A1 level, the cost of 10 courses is AMD 35,000, the duration of one course is 60 minutes, in order to master the level, the applicant will be required to participate in a total of 20-25 courses.
A2 level, the cost of 10 courses is AMD 40,000, the duration of one course is 60 minutes, in order to master the level, the applicant will be required to participate in a total of 20-25 courses.
B1 level, the cost of 10 courses is AMD 45,000, the duration of one course is 60 minutes, in order to master the level, the applicant will be required to participate in a total of 30 courses.